Hoe deel je een ๐ฏ๐ฒ๐ฟ๐ฒ๐ธ๐ฒ๐ป๐ถ๐ป๐ด ๐บ๐ฒ๐ ๐ฒ๐ฒ๐ป ๐ฎ๐ป๐ฑ๐ฒ๐ฟ๐ฒ ๐ผ๐ฟ๐ด๐ฎ๐ป๐ถ๐๐ฎ๐๐ถ๐ฒ als jullie allebei een ๐ฎ๐ป๐ฑ๐ฒ๐ฟ๐ฒ ๐๐ผ๐ฟ๐ธ๐ณ๐น๐ผ๐ hanteren?
Die vraag staat centraal in ๐ง๐ฒ๐๐๐ฏ๐ฒ๐ฑ ๐ฎ๐ฌ๐ฎ๐ฒ ๐ณ๐ฎ๐๐ฒ ๐ฎ ๐๐ฎ๐ป ๐๐ฒ๐ผ๐ป๐ผ๐๐๐บ, dat werkt aan uniforme standaarden voor digital twins van de fysieke leefomgeving. Partij A en partij B houden elk hun eigen systemen en werkwijze, en kunnen toch digitaal samenwerken.
De bouwstenen zijn processen: berekeningen of analyses die via een ๐๐ฃ๐ ๐ฏ๐ฒ๐๐ฐ๐ต๐ถ๐ธ๐ฏ๐ฎ๐ฎ๐ฟ ๐๐ถ๐ท๐ป, ๐๐ผ๐ฎ๐น๐ ๐๐ถ๐บ๐๐น๐ฎ๐๐ถ๐ฒ๐, ๐๐ผ๐ผ๐ฟ๐๐ฝ๐ฒ๐น๐น๐ถ๐ป๐ด๐ฒ๐ป ๐ผ๐ณ ๐๐ฃ๐-๐ฏ๐ฒ๐ฟ๐ฒ๐ธ๐ฒ๐ป๐ถ๐ป๐ด๐ฒ๐ป ๐๐ผ๐ผ๐ฟ ๐ฏ๐ฒ๐น๐ฒ๐ถ๐ฑ๐๐บ๐ฎ๐ธ๐ฒ๐ฟ๐. Het onderzoek naar een App-Store voor recepten gaat een stap verder. Een recept combineert databronnen, de ingrediรซnten, met een vaste volgorde van processen, de bereidingsstappen.
Zo’n recept moet vindbaar zijn. Daarvoor krijgt het metadata in een uitgebreide versie van ๐๐๐๐ง-๐๐ฃ-๐ก๐, en die metadata wordt gepubliceerd in een catalogus via OGC API Records. Het recept zelf, beschreven in CWL, Arazzo of het nLDT-voorstel, komt uit een Cookbook. Een “Cook” voert het uit en geeft de uitkomst van het ene proces door aan het volgende.
Niet iedereen heeft een ๐๐๐ถ๐น๐ฑ๐๐๐ฏ ๐ผ๐ณ ๐ต๐ฒ๐๐๐ฒ๐น๐ณ๐ฑ๐ฒ ๐ฝ๐น๐ฎ๐๐ณ๐ผ๐ฟ๐บ, maar je moet wel met elkaar kunnen werken. Daarom draait alles om interoperabiliteit: systemen van verschillende leveranciers werken samen zonder dat je je eigen workflow aanpast.
Dat past bij ons werk met de BuildHub en het ๐๐ ๐-๐ฒ๐ฐ๐ผ๐๐๐๐๐ฒ๐ฒ๐บ: data laten stromen tussen partijen die elk hun eigen systemen houden. De resultaten worden van 3 tot 5 november getoond op de Smart City Expo in Barcelona. Werk je aan digital twins, gebiedsontwikkeling of data-uitwisseling? Volg de testbed, of laat een bericht achter als je wilt weten hoe recepten in jouw situatie kunnen werken.
Lees meer op geonovum.nl
